Benedon

Benedon (v originále Banedon) je cechmistr Bratrstva Křišťálové hvězdy, magické gildy v Toranu, druhém největším městě Sommerlundu. Když se poprvé objevuje - v Útoku ze tmy - byl novicem, ale během knih rychle postupuje v gildovních hodnostech a nakonec se stává cechmistrem. Později se stává učitelem levoruké magie jak Osamělého vlka, tak dalších velmistrů - v sériích Grand Master a Nového řádu.

Osamělý vlk se s Benedonem může potkat v Útoku ze tmy a zachrání ho od přesily giaků - Benedon putuje do Kláštera Kai s varováním před útokem Temných pánů. Rychle se stanou přáteli a během následujících dobrodružství si výrazně pomáhají. Zachránil Osamělého vlka před pronásledovateli ve Stínu na písku a doprovázel ho do Hrobky Majhanu, ačkoli se neúčastnil boje s Temným pánem Haakonem. Dále se objevuje v Kotli strachu jako spolucestující a taky jeden ze stratégů obrany Tahou proti invazi Temných pánů. Poté, co se Osamělý vlk vrátí v Pánech temnot z Daziarnu, vítá ho na Magnamundu jako jeden z prvních. Později pak navrhuje plán, jak dostat Osamělého vlka do Helgedadu a ukončit jednou provždy tuto hrozbu.

Objevuje se i v Sérii Grand Master Kai. Pokud si Osamělý vlk vybere jako schopnost Kai alchymii, je Benedon jeho učitelem levoruké magie. S porážkou Temných pánů pomáhal Starším magi a Herbwardenůmv dlouhém a náročném procesu znovuzískání Temných zemí. Během toho byl unesen místními agenty jednajícími na příkaz Arcidruida Cadaka (Zajatec Kaagu). Později v Rytíři smrti se vyskytne jen krátce, V Úsvitu draků pomáhá s obranou Kláštera Kai, když je Osamělý vlk pryč. V závěrečných dílech Vlastní stín a Naarova kletba vystupuje jako poradce.

V Sérii Nového řádu ustupuje Benedon do pozadí. I když stále trénuje Velmistry v levoruké magii, nepřidává se k žádným výpravám v Jižním Magnamundu. Objevuje se jen v Trail of the Wolf, když pomocí své lodě Oblačného tanečníka převáží Velmistry do Gazad Helkony. Během cesty vyjadřuje Osamělému vlku svou vděčnost za záchranu z Kaagu. Nedoprovází dále Velmistry, ale na konci knihy funguje jako zachránce.

Létající koráb

Dobře známým Benedonovým nástrojem je jeho létající loď - nejdříve Nebeský jezdec, později Oblačný tanečník - díky kterým se může pohybovat mnohem rychleji než pozemské prostředky. Posádku tvoří trpaslíci vedeni Nolrimem z Boru, kteří jsou mu zuřivě oddáni.

Nebeského jezdce získal po opilecké hře v karty, kde jeho soupeř tuto loď vsadil i s posádkou proti „službičce“ od Benedonovy přítelkyně Jenary s havraními vlasy. Statistiky hry napovídají, že by hrozil fyzický střet se soupeřem. Benedonovi došlo, že by prohrál, takže pravděpodobně podváděl pomocí magie, protože výhry byl ve svém stavu prakticky neschopen.

Nebeský jezdec byl zničen během Úsvitu draků. Benedon s ním dopravil Osamělého vlka do Lencie v Rytíři smrti, ale ve stejnou dobu spustil Naar útok na Klášter Kai, který vyústil v obléhání. Benedon, Lord Rimoah a deset starších mágů z Bratrstva Křišťálové Hvězdy zkusilo obléhání prolomit přímo z paluby lodi, ale Naar loď sestřelil. Skončila v plamenech a tři z mágů zemřeli, Bandeon a Lord Rimoah přežili. Když se Osamělý vlk vrátil, věnoval Benedonovi Oblačného tanečníka.

Legendy o Osamělém Vlkovi

Tato série se Benedonovou historií zabývá poměrně podrobně. Vytvořil si kromě jiného prapodivně ambivalentní vztah lásky/nenávisti s polobohyní Alyss. Alyss se sama uvěznila v limbu po magickém souboji s Vonotarem, ale Benedon ji osvobodil. Podle Alyssy budoucnost nastavená bohy naznačuje, že se do sebe zamilují, ale její drzá osobnost způsobuje, že ji Benedon současně nenávidí.