Sommerswerd

Sommerswerd je svatý magický artefakt a obrovskými účinky proti Naarovým služebníkům. Byl vykován Nuomy, božskou rasou, a přivezen na Magnamund Sommlendingy - rasou bílých lidí se speciálními schopnostmi. Sommerswerd je zlatý široký meč, ale lze ho ovládat i jako krátký nebo klasický meč. Jen skutečný bojovník Kai může používat všechny jeho vlastnosti. Pokud se o totéž pokusí někdo jiný, mohou být vlastnosti meče navždy ztraceny. I nelidé mohou mít meč v držení, ale sám od sebe zraňuje ty se zlými úmysly.

Sommerswerd vysoce zvyšuje bojové schopnosti kohokoli. Je schopen pohlcovat jakoukoli magii použitou proti jeho nositeli, funguje proti Temným pánům a nemrtvým. Zvyšuje také schopnost Šestého smyslu. Říká se, že jeho niterná kouzla může uvolnit jen pravý syn Sommerlundu. Meč může být kamuflován, pokud je skryt v Korliniu.

Schopnosti nositele

Nadpřirozená povaha zbraně zvyšuje nositelovo Umění boje o 8 ještě před aplikací samotného ovládání zbraně a také zvyšuje citlivost šestého smyslu. Nemrtvé zraňuje za dvojnásobek a pohlcuje nepřátelskou magii. Jakožto zbraň stvořená přímo Bohem Kai a přímé ztělesnění jeho síly jde o jednu z mála zbraní schopnou skutečně zabít Temného pána a - jak je řečeno v Naarově kletbě - zřejmě i samotného Naara.

Historie

Sommerswerd byl vyroben božskou rasou Nuoma a poslán bohem Kai se Sommlendingy, aby zničil Temné pány a zabránil Naarovi v převzetí Magnamundu. Ulnar I. byl první, který ho skutečně použil k zabití Arcilorda Vashny u Maakengorgu. Později byl věnován Durenoru jako znamení vzájemné důvěry mezi národy. Durenorští dali na oplátku Sommerlundu Pečeť Hammerdalu se slibem, že meč bude navrácen nositeli této pečetě. Osamělý vlk získal meč během následků Masakru Kai a zničil s ním Temného pána Zagarnu. Nechal si ho a od té doby s ním porazil spoustu nepřátel.

Kontroverze

Sommerswerd je jedním z kontroverznějších předmětů celé série kvůli negativnímu efektu na celkovou náročnost gamebooků. Joe Dever prohlásil, že bonus z meče komplikuje stanovení vyrovnaných bojových statistik pro nepřátele hráče - aby byli výzvou pro někoho s touto zbraní, ale zároveň nebyli neporazitelní pro někoho bez ní.

Na počátku série Magnakai se vyskytují bitvy, které jsou s použitím Sommerswerdu náročnější. Jeho božská aura totiž upozornuje nepřátele na přítomnost Osamělého vlka nebo je nutí použít silnější zbraně, aby vyrovnali výhody meče. Příležitostně to má opačný efekt a některé knihy jsou se Sommerswerdem obecně náročnější.

Původ jména

Dá se odhadnout, že současné jméno zbraně pochází ze staré anglčitiny z „Sumorsweord“, pokud nejdeo variantu na starší švédštinu; v obou případech se jméno překládá do aoučasného jazyka jako „letní meč“.