Joe Dever

Joe Dever – tvůrce bestsellerů, dobrodružných knížek o Lone Wolfovi a spoluautor Legend o Lone Wolfovi, je unikátním talentovaným anglickým umělcem. Podařilo se mu dosáhnout celosvětového uznání hned ve třech směrech – jako oceňovaný spisovatel, chválený hudebník/skladatel a také jako herní designér, který se specializuje zvláště na RPG.

Joe se narodil v roce 1956 ve Woodford Bridge v Essexu v Anglii. Po promoci v roce 1974, kdy opustil bezpečí vysoké školy, se vrhl rovnýma nohama do neznámého světa a netrvalo dlouho a stal se z něj profesionální hudebník v Pye Studios v Londýně. V hudebním průmyslu pracoval po několik let, zčásti v Evropě a zčásti ve Spojených státech, nejdříve jako hudebník, později zastával funkci nahrávacího inženýra u Virgin Records.

Během své práce v Los Angeles v roce 1977 objevil, tehdy ještě málo známou, hru „Dungeons & Dragons„. Ačkoliv hra samotná byla ještě v plínkách, již tehdy si Joe uvědomil, jaký obrovský potenciál se skrývá v hrách tohoto typu a začal s vytvářením jeho vlastních her na hrdiny, které se již točily okolo společných dějových linií. Tyto první hry brzy vytvořily základ fantasy světa, nazvaného Magnamund, který během pár let vykrystalizoval ve svět, kde se měly začít odehrávat dobrodružné knížky s hlavním hrdinou Lone Wolfem.

O pět let později, v roce 1982, vyhrál Joe světové klání v Advanced Dungeons & Dragons v Baltimoru, kde se sešlo přes 16 tisíc lidí na shromáždění jménem ‚Origins‘ – tehdy největší takové události v celém herním průmyslu v USA Joe tam byl jediným soutěžícím z Velké Británie, což by pro něj mohla být nevýhoda, ale výsledek turnaje přesvědčil všechny o opaku. Inspirován a odhodlán svým úspěchem na Origins se Joe rozhodl, že natrvalo skončí s hudbou a věnuje veškerý svůj čas psaní a navrhování her. Po krátkém působení ve společnosti Games Workshop (v Londýně) v roce 1983 napsal Útok ze tmy (Flight from the dark) – první interaktivní gamebook s hlavním hrdinou Lone Wolfem. Jeho rukopis hned vyvolal nebývalý zájem hned tří hlavních vydavatelství v Londýně, které všechny chtěly získat pro vydávání téhle knihy celosvětová práva. Joe přijal nabídku vydavatelství od společnosti Hutichinson’s (která se později přejmenovala na Century Hutchinson Ltd; nyní je známá jako Random House UK) a Útok ze tmy mohl vyjít. To bylo v roce 1984.

První knihy se prodalo více než 100.000 kopií jen během prvního měsíce po vydání a hned poté byly práva koupeny 12 společnostmi ze zahraničí (včetně Spojených států, Francie, Německa, Japonska, Itálie a Švédska). Úspěch první joeovy knihy položil základ pro budoucí sérii Lone Wolfa, které se nyní prodalo již přes 10 miliónů výtisků na celém světě.

Zdroj: lonewolf.wz.cz